e-yuvarlama ile bağış

e-yuvarlama ile bağış

e-yuvarlama ile bağış

e-yuvarlama ile bağış

e-yuvarlama ile bağış

MAĞAZALAR-DAKİ kasa yanlarında duran ve bozuk paraların atıldığı bağış kumbaraları dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Her geçen gün daha fazla e-ticaret sitelerini kullanmaya başladığımız yeni dünyada, bu bağış kutularının şansı da azalıyor. Buradan yola çıkan Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz, e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler sırasında kullanıcıların bağış yapabildiği ‘Yuvarla’ adındaki girişimi hayata geçirdi. Girişimin 2014’te kurulduğunu ve şu anda 15 farklı sivil toplum kuruluşu (STK) ile çalıştıklarını söyleyen Yuvarla Kurucu Ortağı Emre Danacı, platformun nasıl çalıştığını şöyle anlattı: “Örneğin; bir e-ticaret sitesinden yapılan harcama 76.90 TL tuttu. Bunu 77 TL’ye yuvarlayarak aradaki 0.10 TL’yi seçiminize göre TEMA, Darüşşafaka, Kızılay, Unicef, AÇEV dâhil 15 farklı dernek, vakıf ve Sivil Toplum Kuruluşu’na (STK) bağışlayabiliyorsunuz. Bu bağış ‘Yuvarla’ya değmeden direkt STK üzerinden tahsil ediliyor.”
YARIM MİLYON TL’Yİ AŞTI

Şu ana kadar Yuvarla kullanıcılarının 600 binden fazla küsuratlı harcama yuvarladığını ve STK’lara yarım milyon TL’den fazla bağış yapıldığını belirten Danacı, “Sadece kuruşlarını Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na bağışlayan Yuvarla kullanıcıları kanser tedavisi gören 24 çocuk ve ailesine umut oldu. TEMA’ya bağışlanan kuruşlar sayesinde de 20 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın ağaçlandırılmasını sağladı. Hepimizin feda edebileceği küçük kuruşlar eğitimden sağlığa, çevresel konulardan afet ve insani yardım alanlarına çok sayıda insan ve canlının hayatını değiştirdi” dedi.

“Yuvarla, kullanıcıların yaptığı bağışlar üzerinden herhangi bir hizmet bedeli ya da komisyon almıyor” diyen Danacı, iş modellerinin sponsorluk üzerine kurgulandığını ifade etti. Danacı, “Markaların sosyal sorumluluk faaliyetleri için kullanabilecekleri, Yuvarla’da yer alan bağışçıları ödüllendirebildikleri ya da yapılan bağışların markalar tarafından katlanabilmesine olanak sağlayan bir sponsorluk modelimiz var. Şu anda ilk sponsorumuz BKM Express.”

Danacı, şunları söyledi: “İş Bankası ile entegrasyon sonucunda, İş Bankası’ına ait bankamatik ve Maximum kredi kartları ile tüm alışverişlerde kullanılabilecek. Yani artık sadece anlaşmalı e-ticaret sitelerinde değil sokakta, restoranda, markette veya AVM’de kart kullanılan her yerde küsurat iyilik için yuvarlanacak. Yapmanız gereken Yuvarla uygulamasını indirmek, desteklemek istediğiniz kurumu seçmek ve İş Bankası kartınızla kaydolmak. Sonrasında, küsuratlar otomatik olarak yuvarlanarak seçtilen kuruma bağışlanacak.”
J.P. MORGAN’DAN ÇEKİRDEK YATIRIM
2014’te yarım milyon TL değerleme üzerinden çekirdek yatırım aldıklarını söyleyen Danacı, “Yuvarla literatüre göre Türkiye’nin ilk sosyal etki yatırımını alan sosyal girişimi. Sabancı Üniversitesi’nin yürüttüğü program dahilinde J.P. Morgan Chase Vakfı da aldığımız çekirdek yatırıma ek olarak belirli miktarda hibe ile bize destek verdi” dedi.
 

YUVARLA HANGİ DERNEKLERLE ÇALIŞIYOR

- AKUT Arama Kurtarma Derneği

- Anne Çocuk Eğitim Vakfı

- Darüşşafaka Cemiyeti

- Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

- TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

- TEMA Vakfı

- Tohum Otizm Vakfı

- Toplum Gönüllüleri Vakfı

- Türk Eğitim Vakfı

- Türk Kızılayı

- Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

- Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği

- Türkiye Yeşilay Cemiyeti

- UNICEF Türkiye Milli Komitesi

- WWF-Türkiye, Doğal Hayatı Koruma Vakfı
Hürriyet.com

Hürriyet Haber Sitesi

Son Güncelleme: 25.08.2017 01:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol