Barter artık ihracatta da kullanılmaya başlanıyor

Barter artık ihracatta da kullanılmaya başlanıyor

Barter artık ihracatta da kullanılmaya başlanıyor

Barter artık ihracatta da kullanılmaya başlanıyor

Barter artık ihracatta da kullanılmaya başlanıyor

Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, "Yıl sonu gelmeden bazı Afrika ülkelerinde barter olarak da bilinen emtia bazlı finansman modelini deneyeceğiz. Bu şekilde doğrudan parayla ticaret yapılamayacak ülkelerle daha fazla ihracat yapılabilecek. Çin, Afrika coğrafyasında böyle çalışıyor. Biz çok daha iyi projelerle bu modeli çalıştırabiliriz, diğer ülkelerden daha başarılı olabiliriz" dedi.

Türk Eximbank Genel Müdürü ADNAN YILDIRIM,  Afrika ülkelerinde başlatacakları ihracatta barter sistemi olarak bilinen "emtia  bazlı finasman" modeliyle, parayla ticaret yapılamayan pazarlarda dış satımın  artmasını beklediklerini söyledi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Eximbank olarak  dünyada ihracatçısına en fazla destek veren kuruluş olma hedefi kapsamında son  dönemde döviz getirici faaliyette bulunan sektörlere kredi verme ve sigortalama  konusunda hızlı bir ivmelenme yaşadıklarını belirtti.

Temmuz rakamlarına göre toplam 22 milyar dolarlık destekle ihracatın  yüzde 24,4'ünü finanse eder hale geldiklerini anlatan Yıldırım, bankanın, kredi  vermek ve sigorta yapmak dışında bugüne kadar kullanmadığı garanti enstrümanını  bu yıl ilk kez uygulayacağına işaret etti.

İhracatçıya, yurt dışında proje yapan müteahhitlere ve benzeri döviz  kazandırıcı faaliyette bulunanlara garanti mekanizmasını bu yıl devreye  alacaklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Böylelikle bu firmaların hem yurt içi hem yurt dışından daha uygun  koşullarla finansman bulmalarını sağlayacağız. İhracata verdiğimiz desteği birkaç  puan daha artıracağız. Bizim firmalara garanti vermemiz demek, pratikte kaynağın  bulunduğu anlamına gelir. Hem yurt içi hem yurt dışında bu garantiyi finansmana  çevirebilecekler. Öte yandan proje üstlenen şirketlerimizin faaliyette  bulundukları ülkelere teminat mektubu verme konusundaki ihtiyaçlarını da bu model  içinde karşılamış olacağız."

PARAYLA DEĞİL MALLA TİCARET

İhracatta uzun bir süredir tartışılan barter modeli üzerindeki  çalışmaların da son aşamaya geldiğine dikkat çeken Yıldırım, Türkiye'nin hedef  pazar olarak belirlediği Afrika coğrafyası için çok önemli bir modeli hayata  geçireceklerini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin talimatlarıyla bu konudaki  çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan Yıldırım, 2017 içinde pilot olarak  belirledikleri birkaç Afrika ülkesine iş yapan şirketlere barter olarak da  bilinen "emtia bazlı finansman modeliyle" destek olacaklarını aktardı.

Yıldırım, şu bilgileri verdi: "Afrika ülkelerinde başlatacağımız ihracatta barter sistemi olarak  bilinen "emtia bazlı finasman" modeliyle, parayla ticaret yapılamayan pazarlarda  dış satımın artmasını bekliyoruz. Afrika'daki 8 ülke için alıcılar, satıcılar,  üretim potansiyeli, tüketim bilgileri ve bu ülkelerde yapılabilecek projeler gibi  başlıkları içeren çok boyutlu bir çalışmayı tamamladık. Yıl sonu gelmeden bu 8  ülkeden bir veya bir kaçında barter olarak da bilinen emtia bazlı finansman  modelini deneyeceğiz. Bu şekilde doğrudan parayla ticaret yapılamayacak ülkelerle  daha fazla ihracat yapılabilecek. Bu ülkelerin, aldığı mal ve hizmetler  karşılığında ödeme yapabilecekleri emtiaları, belli kaynakları var. Bunu zaten  bazı ülkelere gittiğimizde biz sormadan onlar söylüyorlar.  Çin, Afrika  coğrafyasında böyle çalışıyor. Biz çok daha iyi projelerle bu modeli  çalıştırabiliriz, diğer ülkelerden daha başarılı olabiliriz."

"TRANSİT TİCARET DE OLABİLİR"

THY'nin Afrika'da 52 destinasyona uçuşunun bulunduğunu, bu ülkelerdeki  büyükelçilik ve ticaret müşavirlikleri sayısının önemli ölçüde arttığını, Türk  şirketlerinin de Afrika'da iş yapmaya çok istekli olduğunu anlatan Yıldırım,  emtia bazlı modelin bu halkayı tamamlayacağını dile getirdi.

Barter modelinin Türk şirketlerinden gelen taleplere hızlı yanıt  vermek üzere gündeme geldiğine dikkat çeken Yıldırım, bu sistemin içine sigorta  enstrümanlarını da ekleyebileceklerini hatırlattı.

Sigorta yapılamayan ülkeler için Ekonomi Bakanlığının farklı destek  programlarından da yararlanabileceğini anlatan Yıldırım, "Afrika bizden inanılmaz  talep görüyor. Bu ülkelerin borçlanma kabiliyetleri nedeniyle finansa erişimleri  çok zor. Emtia bazlı finansman modelinin çalışmasıyla hem Türk şirketleri  projeleri yapabilir hale gelecek hem de o ülkelerin kalkınmasına katkıda bulunmuş  olacağız. 'Kazan kazan' olarak açıklanan Afrika stratejimiz daha anlamlı hale  gelecek. Bu sayede Afrika pazarı kalıcı, daha büyük ticaret ve projelere sahne  olabilecek. Ticaretin iki ülke arasında olması da şart değil. O ülkelerden başka  ülkelere transit ticaret şeklinde de olabilir." diye konuştu.

Yurt dışından kaynak yaratmak üzere yürüttükleri çalışmalarda  beklenenin üzerinde rakamlara ulaştıklarını, son olarak Londra'da 22 bankayla 640  milyon dolarlık bir sendikasyonu tamamladıklarını anlatan Yıldırım, banka olarak  yıl içinde ilk kez sukuk olarak bilinen İslami tahvil ihracı yapmayı  planladıklarını sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 25.08.2017 09:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol