Dünyanın en güçlü roketi Kasım'ı bekliyor

Dünyanın en güçlü roketi Kasım'ı bekliyor

Dünyanın en güçlü roketi Kasım'ı bekliyor

Dünyanın en güçlü roketi Kasım'ı bekliyor

Dünyanın en güçlü roketi Kasım'ı bekliyor

Özel uzay şirketi SpaceX’e ait olan ve Kasım ayında fırlatılması beklenen dünyanın en güçlü roketi olacağı belirtilen Falcon Heavy için geri sayım başladı.

Habertürk'ün haberine göre, SpaceX’in bu devasa roketi uzayın derinliklerine gitmek için şirketin elindeki en önemli silahlardan birisi. Bu yüzden bütün gözler Kasım ayında fırlatılması beklenen Falcon Heavy’nin üzerinde olacak.

Bu denli büyük bir roketin ilk kez fırlatılacak olması Falcon Heavy’e olan ilgiyi daha da artırıyor çünkü farklı sorunlarla karşılaşılabilir. Falcon Heavy projesi Tesla elektrikli araçlarıyla devrim yaratan ve şimdi de yeraltına açmaya başladığı tünellerle trafiği sonlandırmayı hedefleyen, hava tüpleriyle şehirler arasında ultra hızlı yolculukların denemelerini yapmaya başlayan milyarder girişimci Elon Musk'a ait..

Mühendisler her şeyin hatasız olması için büyük çaba sarf ediyorlar ancak Musk bu ilk büyük fırlatılışta birçok sorunla karşılaşılabileceğini belirtiyor. Musk’a göre ilk seferde işler yolunda gitmese de şirket çok geçmeden bu konuda da başarılı olacak.

Falcon Heavy 70 metre boyunda bir canavar. 'Canavar' tanımı ise Elon Musk’a ait. İlk etapta üç Falcon 9 dokuz motorlu çekirdeğin 27 Merlin motoru birlikte 5 milyon poundluk itme kuvveti oluşturuyor. Bu kuvvet yaklaşık on sekiz Boeing 747 jet uçağının motor kuvvetine denk geliyor.

Falcon 9 daha kısa görevler için tasarlanmışken, büyük kardeşi Falcon Heavy ise ay veya Mars'a mürettebatlı uçuş imkanı veriyor.
Birgun.net

Haberler.com

Son Güncelleme: 10.08.2017 09:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol